Vannak jeles napok, melyek évről évre felidéznek hagyományokat, népszokásokat.
Az egyik ilyen legendás nap november 11-e, MÁRTON-NAPJA. Ezt tartották a téli „évnegyed” kezdő napjának, amikor az újbor palackozását és az őszi munkálatok befejezését ünnepelték óriási lakomával. Ilyenkor a hiedelem szerint, aki nem eszik libát, az egész évben éhezni fog. Ehhez a naphoz különösen sok babonát, szokást köt a néphagyomány. Mindemellett Márton-nap a 40-napos adventi böjtöt megelőző utolsó nap, amikor a jóízű és gazdag falatozás, vigasság megengedett.
A német nyelvterületeken (Hollandia egyes részei, Németország és Ausztria) fáklyás felvonulásokat szerveznek és Márton-tüzeket gyújtanak ilyenkor. A lampionos felvonulásokat csak a 19. század elején vezették be egyházi rendeletre, hogy a fény, mely a jó cselekedetet jelképezi mindenkihez eljusson.
Könyvtári foglalkozásunkon az 5. osztály napközisei megismerkedhettek Tours-i Szent Márton történetével, a Márton naphoz köthető hagyományokkal, népszokásokkal, majd elkészíthették a Liba-lámpást. A vidám délutánt egy Márton-napi totóval zártuk.
A gyerekek lámpásaikban hazavihették a jó cselekedet és szeretet fényét, mely elkíséri mindnyájukat adventig és beragyogja a várakozás és karácsony csodáját.
Biczó Balázsné
Szalayné Schupkégel Rita